چاپ        ارسال به دوست

پس از گذشت بیش از 90 روز از اتمام اکسپو 2017

ارایه برخی آمار و اطلاعات رسمی در خصوص اکسپو 2017 آستانه

- به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی ج.ا.ایران بنا به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل نمایشگاه اکسپو 2017 :

مقامات رسمی کشور قزاقستان و دفتر بین المللی نمایشگاه های جهانی ( BIE ) اطلاعات و آماری درباره " اکسپو تخصصی آستانه" که پس از 93 روز فعالیت در روز نوزدهم شهریور 1396 به کار خود خاتمه داد را منتشر کرده اند که خلاصه ای از آن به شرح زیر است:

1-    تعداد بازدیدکنندگان این اکسپوی تخصصی بالغ بر 3/8 میلیون نفر بوده است

2-   بالغ بر 115 کشور و 22 سازمان مهم بین المللی در این نمایشگاه جهانی شرکت داشته اند. همچنین 19 تن از سران کشورها، 12 نخست وزیر و دهها تن از وزیران و مقامات برجسته دیگر از اکسپو دیدن کردند.

3-  دفتر بین المللی نمایشگاهها INTERNATIONAL EXPOSITON BUREAU  که مجوز برپایی اکسپوها را صادر می کند به آقای نظربایف ، رئیس جمهوری قزاقستان عالیترین مدال طلا را به خاطر کمک به برپایی این اکسپو موفقیت آمیز اعطا کرد . شرکت ملی اکسپو آستانه نیز به سبب مهارت فوق العاده ای که در برپایی این رویداد تاریخی و جذب تعداد زیادی از شرکت کنندگان نشان داده بود مدال افتخار MEDAL OF HONOUR  دریافت کرد.

4-   تعداد 1400 شرکت کوچک و متوسط نیز موفق شدند سفارش هایی برای صدور 1900 میلیون دلار کالا و خدمات دریافت نمایند.

5-   اکسپوی آستانه بالغ بر 10000 فرصت شغلی جدید ایجاد کرد. در فعالیتهای اجرایی مرتبط با ساخت سالنها و غرفه ها و امور دیگر بالغ بر 50000 نفر از نیروی کار محلی شرکت داشتند. طراحی در ساخت تعدادی از پاویونها توسط 196 شرکت و موسسه داخلی انجام گرفت.

6-   تعداد 140 مخترع که در زمینه انرژیهای تجدیدپذیر یا نوین دارای ابداعات، ابتکارات یا نوآوریهایی بودند این فرصت را کسب کردند که دستاوردهای خود را در این اکسپو به معرض نمایش بگذارند.

7-  مجله   NATIONAL GEOGRAPHIC TRAVELER به شهر آستانه عنوان شهر آینده                  CITY OF THE FUTURE  اطلاق کرد. زیرا زیر ساختهای ایجاد شده در آن می تواند بعنوان الگویی برای شهرهای آینده به کار رود.

8-  از جمله کالاهای جدیدی که در این اکسپو عرضه شد می توان به یک دستگاه یخچال ساخت چین اشاره کرد که روزانه کمتر از نیم کیلووات ساعت الکتریسیته مصرف می کند.

9-   برای ساخت این اکسپو که سه ماه دایر بود بیش از چهارسال زمان صرف شد. سرمایه گذاری های انجام شده برای ایجاد زیر ساختها هدر نرفته است زیرا بنا به دستور رئیس جمهوری قزاقستان، کاربری اکسپو تغییر خواهد کرد به " مرکز بین المللی آستانه" اجازه داده شده است که ساختمانها و تأسیسات " اکسپو " به عنوان محل جدید فعالیت خود استفاده کنند. این مرکز به بزرگترین نهاد جلب سرمایه گذاری در آسیای میانه، اوراسیا و ماوراء قفقاز تبدیل خواهد شد و خدماتی به بازارهای تجاری کشورهای همسایه ( مانند قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، مغولستان و کشورهای حوزه قفقاز) ارائه خواهدداد. شرکتهایی که به " مرکز مالی بین المللی آستانه" بپیوندند می توانند اعتباراتی برای ورود مواد خام، تجهیزات و کالاهای مورد نیاز جهت اجرای پروژه های عمرانی دریافت نمایند. سرمایه گذاری در نهاد یاد شده برای مدت 50 سال از پرداخت مالیات معاف خواهد بود. مرکز مالی یاد شده نقش یک منطقه آزاد را ایفا خواهد کرد و فعالان این منطقه از ویزای اختصاصی و معافیت از محدودیتهای ارزی و ... برخوردار خواهند شد.

 

بورس قزاقستان که در حال حاضر در شهر "آلماتی" ( پایتخت سابق ) فعالیت می کند در محل اکسپوی سابق مستقر خواهد شد. صندوق ملی National Fund قزاقستان که مازاد درآمدهای نفتی در آن ذخیره شده است به همین مکان منتقل خواهد شد.

با بورسهای لندن ، شیکاگو ، نیویورک و بازار بورس "نزدک" ( NASDAQ Stock Market ) مذاکراتی انجام گرفته است که شعب خود را در "مرکز مالی بین المللی آستانه" دایر نمایند.

10 تا پایان سال جاری "مرکزسرمایه گذاری و توسعه فناوریهای سبز" در محل اکسپوی سابق فعالیت خود را آغاز خواهدکرد و برنامه هایی را به منظور تحقق اهداف "توسعه پایدار" از طریق حمایت و گسترش تکنولوژیهای سبز اجرا خواهد نمود.

انتظار می رود که بانک جهانی ، بانک اروپایی بازسازی و توسعه ، بانک سرمایه گذاری اروپا و موسسه  Global Environment Facility حمایت و پشتیبانی خود را از "مرکز سرمایه گذاری و توسعه فناوریهای سبز" قزاقستان اعلام نمایند.

مرکز سرمایه گذاری و توسعه سبز امیدوارست که بتواند کارشناسان و متخصصان ناحیه خزر از جمله جمهوری آذربایجان ، ترکمنستان ، ایران ، ازبکستان ، قرقیزستان ، تاجیکستان ، افغانستان و مغولستان را به همکاری دعوت نماید.

11 پاویون قزاقستان در اکسپوی سابق به محلی برای فعالیت کارآفرینان صنعت IT تبدیل              می شود و به صورت یک پارک علمی انجام وظیفه خواهد کرد.

12 با توجه به "تم اکسپو" دولت قزاقستان در محل اکسپوی سابق موسسه ای تحت عنوان "مرکز بین المللی انرژی آینده"دایر خواهد کرد تا برای این کشور نقش یک Silicon Valley پارک علوم و فناوری را ایفا نماید.

خاطر نشان می سازد که بر اساس خبر منتشره در سامانه OIL & GAS 360 مورخ 26 سپتامبر 2017 در خلال برگزاری اکسپوی آستانه 12 کنفرانس درباره "انرژی آینده" در این شهر برگزار شده است. در آخرین کنفرانس که روزهای چهارم و پنجم سپتامبر برگزار گردید بالغ بر 500 سخنران که تعداد زیادی از آنها از کارشناسان برجسته متخصص در زمینه انرژیهای نو و جایگزین بودند و 3000 شرکت کننده حضور داشتند که نهایتاً راه کارها و پیشنهادهایی برای چگونگی بهره گیری از این انرژیها و مقابله با گرم شدن کره زمین ارائه دادند که آگاهی ار آنها مستلزم دریافت اسناد و گزارشهای کنفرانسهای مزبور از طریق وزارت نیرو ، امورخارجه و سایر نهادهای ذیربط است.

 


١٦:١١ - دوشنبه ١٠ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ١١٧٤    /    تعداد نمایش : ٢٠٦٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: