چاپ        ارسال به دوست

توسعه شهری آستانه برای میزبانی اکسپو ۲۰۱۷

شهر در چنگ «رویداد ۳ ماهه»

با نزدیک شدن به زمان آغاز اکسپوی 2017 در شهر آستانه کشور قزاقستان ، روزنامه گسترش تجارت ( صمت ) در تاریخ 2 اسفندماه 1395 در صفحه تخصصی نمایشگاه خود (صفحه 8 ) به بررسی مسایل توسعه شهری در پایتخت قزاقستان پرداخته که متن آنرا در زیر مشاهده میکنید:

کمتر از ۵ ماه تا افتتاح رسمی اکسپو منطقه‌ای قزاقستان فرصت باقی مانده است. رویدادی ۳ ماهه که قرار است میزبان ۱۶۰ کشور جهان بوده و البته یک بار دیگر توسعه اقتصادی را به کشور میزبان هدیه بدهد.

با نزدیک شدن به روز افتتاحیه اکسپو ۲۰۱۷، آهنگ ساخت‌وساز در آستانه سرعت گرفته و شهردار پایتخت وعده می‌دهد مخاطبان را از طریق نوع جدیدی از وسایل حمل‌ونقل عمومی، ایستگاه راه‌آهن و فرودگاه جدید، متعجب کند.

علاوه بر آن، در تمام سطح شهر قرار است ساختمان‌هایی با معماری جدید ساخته شده و نمای ساختمان‌های موجود نوسازی شود. براساس آمارهای موجود حداقل ۱۷ ساختمان اداری جدید برای امور مرتبط با اکسپو در دست احداث است. همچنین بیش از ۱۰۰ ساختمان مهم شهر نیز بازسازی می‌شود.

به گفته آرسِنی پیروژکوف، جانشین اداره معماری و شهرسازی آستانه، قرار است همچنین یک ایستگاه راه‌آهن جدید ساخته شود. وی در این‌باره توضیح داد: با آغاز اکسپو به‌طور قطع تعداد گردشگران حاضر در شهر چند برابر می‌شود. این ایستگاه برای کنترل حجم رفت و آمدها موثر خواهد بود. ما بازسازی فرودگاه را نیز پیش رو داریم. درحال حاضر، فرودگاه در زمینه رفت‌وآمد مسافران به شهر فعالیت دارد. اما لازم است ظرفیت آن را برای آغاز اکسپو۲۰۱۷ افزایش دهیم.

«بی‌آرتی» به آستانه می‌رود

از ابتدای سال میلادی جدید اتوبوس‌های «بی‌آرتی» ترددشان را در شهر آغاز کردند. اینها اتوبوس‌های سریع‌السیری هستند که در تمام مسیر، خط ویژه خود را خواهند داشت و گنجایش مسافر در آنها نسبت به دیگر اتوبوس‌ها بیشتر است. هموطنان ما در تهران البته با این سیستم حمل‌ونقل به خوبی آشنا هستند.

پیروژکوف درباره چگونگی هماهنگی سیستم‌های ارتباطی در سطح شهر اظهار کرد: مرتبط کردن فرودگاه جدید، ایستگاه راه‌آهن و محوطه نمایشگاه با یکدیگر دغدغه اصلی ما است. این اماکن شاخص به یکدیگرمرتبط می‌شوند تا کسانی که برای نمایشگاه می‌آیند، بتوانند به راحتی بین این نقاط رفت و آمد کنند. این مسیرهای ارتباطی، مجزا و محصور خواهند بود تا هیچ وسیله متفرقه‌ای نتواند وارد آنها شود. وی همچنین افزود: در خیابان «کابانبای باتیر» نزدیک میدان «اکسپو» و دانشگاه «نظربایف» ساخت یک ایستگاه بزرگ اتوبوس را آغاز کرده‌ایم که یک نقطه مواصلاتی مدرن با گذرگاه‌های زیرزمینی است. مدیریت مربوط به فروش بلیت نیز آنجا انجام می‌شود. مهندسان قزاقستانی برای تحقق اهداف خود کل فرآیند حمل‌ونقل شهری را به وسیله مدل رایانه‌ای مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. سپس مشخص شد که نیاز به افزایش تعداد اتوبوس‌ها در شهر احساس می‌شود. در این شرایط شبکه خطوط اتوبوسرانی به‌صورت هماهنگ کمی تغییر کرد و چند اتوبوس جدید به ناوگان حمل‌ونقل اضافه شد.

 شهری هوشمند با سازه‌های جدید

مدیریت شهری آستانه از ابتدای ۲۰۱۷میلادی هوشمند شد؛ یعنی چراغ‌های راهنما و دوربین‌های کنترل سرعت به صورت هوشمند عمل می‌کنند و قرار است نقش نیروی‌انسانی پلیس در در آن کمتر باشد. در این شرایط و با مکانیزه شدن عبور و مرورها به نظر می‌رسد می‌توان مدل موفقی از کنترل ترافیک شهری را به واسطه برگزاری اکسپو اجرا کرد. یکی دیگر از از طرح‌های عظیمی که در دست اجراست، ساخت فرهنگسرای جدید «ژاستار» و تخریب فرهنگسرای قدیمی آن است. سال گذشته، رقابتی برگزار و شرکت «استودیو ۴۴» از سن‌پترزبورگ برنده این رقابت شد. این فرهنگسرا قرار است به‌عنوان یکی از پایگاه‌های اصلی اکسپو فعال و مدیریت ابعاد فرهنگی این رویداد ۳ماهه در آن انجام شود. مجموعه جدید (اکنون در حال ساخت است) به مراتب بزرگتر از ساختمان فعلی خواهد بود.

گفتیم که تا قبل از شروع نمایشگاه اکسپو، طرح بازسازی برخی ساختمان‌های موجود درسطح شهر، در برنامه دولت و شهرداری قرار گرفت. ساختمان‌های «هفت بشکه» (نام غیررسمی یک مجتمع مسکونی که احتمالا برای اسکان مهمانان اکسپو مورد استفاده خواهد بود) اکنون درحال بازسازی هستند. این ساختمان‌ها وضعیت مطلوبی ندارند. نمای آنها درحال ریزش است و ایمنی ساکنان شهرتامین نیست.

جانشین اداره معماری و شهرسازی آستانه در این‌باره تصریح کرد: نمای ساختمان‌ها با مصالح خوب و جدید بازسازی می‌شود. شرکت «یورکِن کالا» از اداره مسکن، درحال اجرای این برنامه است. سرمایه‌گذاری‌های زیادی هم برای نوسازی مسیر رودخانه «یسیل» خواهیم داشت. گذشته ما پیشنهادی در زمینه ساماندهی کامل گردش و تفرج در طول تمام ساحل رودخانه «یسیل» ارائه دادیم؛ نقطه‌ای که شهر از آنجا شروع می‌شود.

وی همچنین افزود: در ابعاد کلی باید زیرساخت‌ها نوسازی و رستوران‌های کوچک برای گردشگران و مکان‌های مناسبی برای پارک دوچرخه‌سواران ایجاد شود. اینها بخشی از طرح‌هایی بود که ما تصورکردیم نیاز است و در حال اجرای آنها هستیم.


احداث باشگاه رزمی و خانه شطرنج در کنار شهرک اکسپو

متوجه نشدیم این یک مورد به درستی چه سنخیتی با موضوع اکسپو دارد، اما به هر حال یک باشگاه ورزش‌های رزمی در منطقه «کابان بای باتیر» درحال ساخت است. این طرح حدود یک سال پیش به رقابت گذاشته شد و اکنون در مراحل پایانی ساخت قرار دارد. خانه شطرنج آستانه نیز از دیگر طرح‌های در حال انجام است.

اقدامات مربوط به طرح ساخت باغ گیاه‌شناسی هم‌اکنون شروع شده و طرح مقدماتی مدت‌هاست که تصویب شده است. در سراسر مجموعه اکسپو کاشت گیاهان و درختان شروع شده و اکنون ساخت اماکنی که گیاهان نادر و منحصربه‌فرد در آنها پرورش داده می‌شود، در دست اقدام است.

توسعه کمی شهری نه؛ کیفی آری

در بازدید هیات نظارت سازمان اکسپو از محل برگزاری این رویداد اعلام شده بود که قرار است متراژ کلی شهر نیز توسعه پیدا کند، اما شهرداری آستانه این موضوع را تکذیب کرد. براساس طرح جامع قرار است به جای توسعه فضای شهری، ساختمان‌های مسکونی و اداری مرتفع ساخته شود. این طرح به دلیل این است که سرمایه‌گذاران شرکت‌کننده در امر تخریب خانه‌ها بتوانند هزینه‌های خود را جبران کنند.

درنهایت به بحث پارکینگ‌های دوچرخه می‌رسیم. پیشنهادهایی درباره پارکینگ در سایت اداره معماری آورده شده است. هریک ازسرمایه‌گذاران می‌توانند یکی از مکان‌های پیشنهادی را انتخاب کرده و اقدام به ساخت پارکینگ کنند.

پیروژکوف در این‌باره اظهار کرد: هم‌اکنون بیش از ۱۰۰ مکان پیشنهادی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. همه آنها در سایت ما قرار گرفته‌اند و هریک از سرمایه‌گذاران می‌تواند قطعه زمینی را انتخاب و درخواست بنویسند و ما زمین را برای طراحی در اختیار آنها می‌گذاریم. در ادامه، آنها کار ساخت را آغاز کرده و صاحب آن مکان خواهند شد.

این مقام مسئول همچنین اظهار کرد: بدون شک ما مناطقی را برای احداث پارک‌های تفریحی در نظر گرفته‌ایم و در این زمینه همواره اقداماتی از سوی سرمایه‌گذاران در حال انجام است. در خود طرح جامع توسعه فضای سبز از خارج شهر پیش‌بینی شده است. توسعه اصلی را در حاشیه بزرگراه‌های ورودی متمرکز کرده‌ایم.

آنها شاهراه‌هایی هستند که در امتدادشان تمامی ساخت‌وسازها انجام می‌شود. ما دربین این شاهراه‌ها فضاهای سبز را قرار می‌دهیم. وی در پایان گفت: در نظر داریم فضای سبز شهر را هرچه بیشتر افزایش دهیم و این فضاهای سبز را به کمربند سبز اطراف آستانه متصل کنیم.
این بدان معناست که باید طبیعت وارد محله‌های مسکونی شود تا هر شهروند مکانی برای تفریح و استفاده از اکسیژن پاک داشته باشد.


* لینک منبع خبر :

http://www.tejaratdaily.com/expo-events/expo/2466


١٦:٢٤ - دوشنبه ٢ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٩٩٩    /    تعداد نمایش : ٢٨٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: